Nevezetességek

Greenwich

Greenwich

2014. 08. 28.
Már a nebulók sorait nézve sem igen találunk olyat, ki ne ismerné Greenwich nevét. Földrajz vagy történelem órán megannyit hallhattunk már róla, ha Te is Londonban jársz, kötelező megtekintened!



   Először is -bármilyen megdöbbentő is lesz- nem 'grínvics', hanem 'grinics' a helyes kiejtés. Nevét legtöbbször a Greenwichi középidő kifejezésben vagy a nulla hosszúsági fokkal kapcsolatban hallhattad, a már említett földrajzórák mellett, természetesen. Angolul a Greenwich Mean Time-nak hívják, rövidítése GMT, ami sokak számára ismerősebb, ugyanis a mai rohanó világ okostelefonjai is ezt a jelzést használják az idő beállításánál.
   A 19.század vége felé a Nemzetközi Meridián Konferencia úgy határozott, hogy a londoni Greenwichi Királyi Obszervatórium helyi ideje legyen a kiindulási pont, és ehhez igazították a többi időzónát. Az atomórák megjelenésével veszélybe került a GMT használata, de bizonyos geológiai okok miatt, a mai napig ez van használatban, még az atomórákat is összeegyeztetik a GMT-vel! Így a Big Ben mellett ezúttal egy olyan nevezetességet hoztunk el nektek, ami szintén kedvenc városunkba, Londonba kalauzol -akár csak virtuálisan, mégis az idővel foglalkozik.
   Nos, ha már Londonban jársz, érdemes egy napot eltöltened Greenwichben. A vonatról a Cutty Sark nevű megállónál leszállva juthatsz el legegyszerűbben az Obszervatóriumba. Már a megálló neve is érdekes. Cutty Sark egy hajó volt, egészen pontosan a világ legutolsó, mégis méltán híres teaszállító hajója, melyet 2004-ben kezdtek el felújítani. Azonban a hajó történelme itt még nem állt meg, ugyanis rá 3 évvel, hogy elkezdték a restaurálást, egy túlmelegedett porszívó majdnem a végét jelentette a hajónak. Szerencsére azonban a tűzvész csak kisebb zűrzavart okozott, pánikra semmi ok, vállalkozó kedvűeknek ezt is ajánljuk beilleszteni a londoni túrába!
   Magához az Obszervatóriumhoz egy parkon keresztül juthatsz el. A legöregebb királyi parkok egyikén, a Greenwich Parkon, a Park a maga hetvennégy hektárjával 2012-ben a londoni olimpiai játékok alatt lovasbemutatóknak adott otthont. A hétköznapokon azonban ugyanúgy, ahogy más királyi parkokban is, itt is sportolhatsz, piknikezhetsz, a kutyádat is megsétáltathatod és természetesen a kávézók sem maradnak ki a repertoárból. A park érdekessége, hogy egy dombra épült, azon keresztül juthatsz el az Obszervatóriumba.
   A Greenwichi Királyi Obszervatóriumot 400 évvel ezelőtt II.Károly alapította. A cél nem volt más, mint hogy a csillagokat vizsgálják a tengeri navigáció számára. Az intézmény igazgatója a Királyi Csillagász címet viselte (és viseli mind a mai napig) a hagyományoknak megfelelően. 1945 óta azonban itt, Londonban már csak az épület áll, a testület a szigetországban maradt ugyan, de ma már a megfigyeléseket a Kanári-szigetekről végzik.
  Az Obszervatórium ma a National Maritime Museum része. Mielőtt belépsz a múzeumba -illetve múzeumokba, átléphetsz a Föld keleti féltekéjére vagy a nyugatira, ahogy kedved tartja. Ez, a Földet keleti és nyugati oldalra tagoló "vonal" a turisták kedvenc helye egy kis emlékfotó, vicces selfie készítésére. A 0 hosszúsági fok, azaz az azt illusztráló acél szalag,  átlépéséről pedig tanúsítványt is kérhetsz. Gondolj bele, milyen érzés lehet az, hogy te ellentétben a sok-sok felfedezővel, akik az évszázadok során utazgattak, alig néhány másodperc alatt tetted meg a nyugatról távolkeletre vezető utat. És erről még papírod is van! De megtekintheted William Herschel óriás távcsövének maradványait is -Londonban tevékenykedett német csillagász volt, aki többek között az Uránusz bolygót is felfedezte.
   A másik épület, a régi csillagvizsgáló falán láthatjuk a greenwichi pontos időt. Bent, a falak közt pedig megtekintheted az első királyi csillagász tizenhetedik századi szobáját, természetesen korhű ábrázolásban. A megfigyelő szobában régi, Thomas Tompion által készített analóg órák kerülnek bemutatásra. Tovább sétálva megnézheted, hogyan is fejlődtek a tengeri navigációs rendszerek. A téma iránt érdeklődőknek bizonyára érdekes, miként jutottak el a tudósok a csillagok vizsgálatától az iránytűn át a modern rendszerekhez, amelyek ma már műholdak alapján működnek. Az állandó kiállítás részeként láthatod Nagy-Britannia kereskedelemben, földrészek felfedezésében, és ezek fejlődésében betöltött évszázados szerepét.
   Külön terme van John Harrisonnak, aki eredetileg ács volt, majd feltalálta, és harmincegy éven keresztül fejlesztette a tengerészeti kronométert, amely egy olyan óra,  ami a hajózás során sem állítódik el, valamint pontosan meghatározható vele a hajó földrajzi hosszúsága. Ennek Londonban jártadkor kötelező a megtekintése, hiszen a történelem (főként a hajózás) igazi sorsfordítója ez! A nem állandó kiállításokon pedig felfedezheted, hogyan hat az idő a mindennapjaidra.
   Pár szóban összefoglalva az itt fellelhető kiállításokat: Ha szeptember után látogatsz el Greenwichbe, egy igazi szenzációval találkozhatsz, ugyanis az őszi hónapban nyílik egy új kiállítás, Astronomy Photographer of the Year címen. Magyarra nehezen fordítható, "csillagászati" fotókiállítás lenne rá talán a legjobb kifejezés, de mindenkit biztosítunk, ez a két szó nem adja vissza teljes mértékben azt, amit a tárlat feldolgozni kíván! Olyan képekkel találkozhatsz majd, amelyek főleg a csillagokat és az eget ábrázolják. Előre várhatóan csak 2015 februárjáig lesz a nagyérdemű számára a fotokiállítás Londonban, így érdemes minél előbb megtekinteni! A most is tartó Longitude Punk’d nevű kiállítást azoknak ajánljuk első sorban, akiket érdekel a múlt, a jelen, a jövő, és szereti az extrém dolgokat. Kilenc "sci-fi steampunk" művész és író prezentálja műveit. Erre a kiállításra viszont jegyet is kell váltani! Ezen kívül a sport szerelmesei (szintén szeptemberben) részt vehetnek egy 65 vagy 80 mérföld hosszúságú biciklis versenyen. Csak a vállalkozó szellemen múlik, ki melyikre nevez!
   A National Maritime Museum másik épületében, a 2006-ban átadott Peter Harrison Planetáriumban, London egyetlen nyilvános planetáriumában egy különleges térbeli és időbeli utazáson vehetsz részt. Bepillantást nyerhetsz egy vizuálisantúra keretein belül a világegyetem titkaiba, bemutatja a NASA által készített teleszkópokat és a legújabb földi technológiát, felfedi a fekete lyukak titkát. A bemutatók házigazdái a Királyi Obszervatórium csillagászai, akik az előadás után szívesen válaszolnak a közönség kérdéseire. Minden bemutató alkalmas a hét éves vagy annál idősebb lurkók számára. Bizonyos bemutatók kisebbek számára is érhetők.
   A Csillagászati Galériában, a Csillagászati Központban pedig kipróbálhatod, milyen csillagásznak lenni, vezethetsz űrbeli túrát, vagy kezedbe vehetsz egy több mint négy és fél billió éves meteorit darabot. Nem semmi, mi?
Szóval, ha Londonban jársz, semmi estre sem hagyd ki a Greenwichi Királyi Obszervatóriumot, mert kortól, nemtől és érdeklődéstől függetlenül mindenki megtalálja a benne a szépséget, a rejtélyt, vagy a tudományt. No meg azért a bizonyos oklevélért sem utolsó ok elmenni!





Végezetül pedig egy videó a Királyi Obszervatóriumról és a környék nevezetességeiről:






Főbb adatok a Greenwich-ről:
Elérhetőség Greenwich, SE10 8XJ
Honlap
Nyitvatartás 10.00-17.00
Akadélymentesítettség Látássérülteknek: vakvezető kutyával látogatható
Mozgássérülteknek: kerekesszékkel bejárható
Árak Ingyenes, azonban bizonyos kiállításokra van belépő
Idegenvezetés Fél óránként indul
Megközelítés Metró: DLR vonalon Cutty Sark megálló


Kincsverő Krisztina